Tegoroczne obchody Dni Gminy Budzów odbyły się 12-13 sierpnia 2023r. Podczas wydarzenia mieszkańcy Gminy Budzów oraz okolicznych miejscowości mieli okazje wziąć udział w imprezie plenerowej zorganizowanej przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów.
Pierwszy dzień uroczystości rozpoczął się od Turnieju Piłki Nożnej „Żaków”. Rozgrywki odbyły się na stadionie LKS „Strzelec Budzów”. W rywalizacji wzięło udział 5 drużyn z pobliskich Klubów Sportowych. Piłkarze zacięcie walczyli o zwycięstwo. Turniej zgromadził liczną publiczność, która mocno dopingowała i wspierała drużyny biorące udział w meczach. Po zakończeniu rozgrywek odbyło się uroczyste wręczenie Medali przez Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów – Danutę Kawę oraz trenera Janusza Sasułę. Dodatkowo dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali napoje i słodkości.
Sobotnie popołudnie poświęcono najmłodszym uczestnikom wydarzenia. Najpierw dla zebranych dzieci przygotowano spektakl teatralny pt. „Misio Tulisio” w wykonaniu Teatru Maska. W trakcie przedstawienia aktorzy zaprosili zebrane na widowni dzieci do wspólnej zabawy. Przygotowali dla nich pytania, zagadki i rozśmieszając je zachęcali do współtworzenia przedstawienia. Ponadto spektakl poruszał ważny temat wartości przyjaźni oraz szacunku, który należy się każdemu. Po przedstawieniu na kompleksie sportowym przy stadionie LKS „Strzelec Budzów” na dzieci czekało wesołe miasteczko oraz mnóstwo atrakcji. W strefie zabaw dzieci mogły skorzystać z dmuchanych trampolin i zjeżdżalni oraz zabaw poprowadzonych przez animatorów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie twarzy oraz popisy szczudlarza.
Wieczorem pod sceną zebrała się liczna widownia oczekując na największą atrakcję tego dnia – Zespół Skaldowie. Gwiazdy zachwyciły publiczność prezentując na scenie swoje największe przeboje. Koncert tak legendarnego zespołu wprawił publiczność w zachwyt i nastroił do wieczornej zabawy. Sobotni festyn poprowadził zespół „Syntezis”. Mieszkańcy gminy mieli okazję do wspólnych śpiewów i tańców w rytmie największych hitów muzycznych.
Drugi dzień świętowania rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził ks. Jan Gibała wraz z Ks. Zbigniewem Kaleciakiem. Podczas homilii Proboszcz Parafii Budzów poruszył temat rolnictwa i ciężkiej pracy rolników. W kolejnej części odbyło się poświęcenie wieńców dożynkowych przygotowanych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Podczas liturgii nastąpiło złożenie darów na ręce duchownych przez starostów dożynek. Tegorocznymi starostami dożynek byli – Pani Bernadeta Konas oraz Pan Jerzy Nowak. Po Mszy Świętej starości złożyli chleb również na ręce Wójta Gminy Budzów – Jana Najdka, który w krótkich słowach nawiązał do tradycji dożynek w naszej gminie. Następnie na scenie przemówił Senator RP – Andrzej Pająk.
Po Mszy Świętej nadszedł czas na występy artystyczne. Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Bieńkówki. Swoim repertuarem wprowadziła zebranych gości w ogromny zachwyt. Później odbył się Konkurs Wieńca Dożynkowego oraz tradycyjne ośpiewanie wieców. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich kolejno prezentowały na scenie wesołe przyśpiewki dotyczące żniw, wsi i pracy w gospodarstwie. Następnie na scenie swój repertuar zaprezentowała Orkiestra Dęta „Sygnał” z Budzowa. W kolejnej części niedzielnego popołudnia swój wokal zaprezentował Zespół Regionalny „Budzowskie Kliszczaki”. Po występie młodych muzyków i tancerzy nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczeniu nagród w Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz w „Konkursie na Najpiękniejszy Ogródek Przydomowy i Obejście w Gospodarstwie Rolnym”. Po uroczystym wręczeniu nagród na scenie pojawił się wodzirej Dni Gminy Budzów – Piotr Jezutek, który poprowadził konkursy rodzinne i zaprosił zebranych gości do wspólnej zabawy. W dalszej części popołudnia publiczność zabawiała Biesiada z Humorem.
Po kolejnej dawce konkursów rodzinnych nadszedł czas na gwiazdę wieczoru – Gosię Andrzejewicz. Podczas koncertu pod sceną zebrała się liczna publiczność. Artystka zaprezentowała wspaniały repertuar, nie zabrakło największych przebojów takich jak „Pozwól żyć”, „Słowa”, „Trochę ciepła” czy „Nieśmiały chłopak”. Podczas koncertu fani artystki mieli okazję wysłuchać i wspólnie odśpiewać największe hity. Wydarzeni odbyło się w niesamowitym wieczornym klimacie. W dalszej części wieczoru na scenie gościliśmy kolejnych artystów – Natalię Kruźlak oraz Stanisława Głowacza. Nasi lokalni twórcy zaprezentowali własny wokal w towarzystwie licznie zebranej publiczności. Na zakończenie wieczoru dla miłośników tańców i wieczornej zabawy przygotowano dyskotekę.
Podczas Dni Gminy Budzów zorganizowano Kiermasz Książek ponadto zebrani goście mogli skorzystać z stoisk gastronomicznych, darmowej porady dietetyka, stoisk z zabawkami dla dzieci oraz atrakcji wesołego miasteczka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zebranym za przybycie na Dni Gminy Budzów i wspólną zabawę.
W dniu 31 maja 2023 roku w Ośrodku Kultury Gminy Budzów w Jachówce odbył się Gminny Konkurs „Od Przedszkola do Opola”. Konkurs skierowany był do Przedszkolaków z Gminy Budzów. Uczestnicy mogli zaprezentować swój talent w 3 kategoriach: solista, duet oraz zespół. Podczas występów rozbrzmiewały dziecięce piosenki m.in. „Mamo, tato”, „Kolorowe dzieci”, „Idzie wiosna polną drogą”, „Gdzie strumyk płynie z wolna” itp. Jury w składzie: Elżbieta Trzop (nauczyciel muzyki), Natalia Kruźlak (muzyk, członek Kapeli w Zespole Regionalnym „Budzowskie Kliszczaki”), Stanisław Głowacz (muzyk) oraz Danuta Kawa (Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów) wyłoniło zwycięzców. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz piękne pluszowe misie. Dodatkowo Zwycięzcy konkursu otrzymali muzyczne statuetki.
Dzieci wspaniale zaprezentowały swoje zdolności wokalne i talent muzyczny, zachwycając publiczność oraz jury. Konkurs wypełniony był radosną atmosferą, nie zabrakło śmiechu i dziecięcej zabawy. Wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów. Dziękujemy Nauczycielom za przygotowanie Przedszkolaków do występów oraz Jury za obiektywne oceny.
Tegoroczna, szesnasta edycja Powiatowego Konkursu Potraw i Palm Wielkanocnych odbyła się w dniu 1 kwietnia 2023 r. w „Domu Wiejskim” w Bieńkówce. W Konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu suskiego. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: Potrawy Wielkanocne oraz Palmy Wielkanocne.
W dniu 14 marca 2023 r. w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Budzów w Budzowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych. Udział w nim wzięli uczniowie z klas 0-V szkół podstawowych gminy Budzów. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach – Kategoria Klas 0-II oraz Kategoria Klas III-V. Celem konkursu było zaprezentowanie najciekawszych dzieł literatury polskiej i powszechnej oraz popularyzacja piękna i kultury języka polskiego.
W sumie zaprezentowało się 27 uczestników, a kunszt recytatorski oceniało jury w składzie: mgr Barbara Skubis-Tyszewska (emerytowany nauczyciel z Zespołu Szkół im. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim), mgr Bogumiła Jamróz (emerytowany nauczyciel z byłego Gimnazjum w Makowie Podhalańskim), Danuta Kawa (Dyrektor Biblioteki I Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów).
Jury biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru odpowiedni do wieku recytatora, sposób interpretacji tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
Kategoria klas 0-II
I miejsce – Michał Pęcek ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce
II miejsce – Karina Jopek ze Szkoły Podstawowej w Baczynie
III miejsce – Lena Jopek ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Budzowie
Wyróżnienie – Nadia Chromy ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce
Magdalena Talaga
Kategoria klas III-V
I miejsce – Natalia Gałuszka ze Szkoły Podstawowej w Baczynie
II miejsce – Julia Ręćkowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie
III miejsce – Amelia Jopek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Palczy
Wyróżnienie – Miłosz Chorąży z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Palczy
Milena Zborowska ze Szkoły Podstawowej w Zachełmnej
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy.
Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych będą reprezentować naszą gminę w konkursie na szczeblu powiatowym.
„Trochę wiosny w środku zimy”, pod takim hasłem w trakcie tegorocznych ferii w Bibliotece i Ośrodku Animacji Kultury Gminy Budzów zostały zorganizowane kreatywne warsztaty pszczelarskie. Podczas warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się czym zajmuje się pszczelarz, jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata oraz w jaki sposób powstaje miód. Warsztaty podzielone zostały na dwie części. W pierwszej części teoretycznej odbyło się spotkanie z Panem Jerzym Burligą, pszczelarzem i miłośnikiem pszczół, który z wielką pasją opowiadał uczestnikom jak wygląda praca w pasiece, w jaki sposób udaje się pozyskać miód oraz omówił jakie narzędzia są do tego niezbędne. Dzieci z zapartym tchem słuchały ciekawostek na temat pszczół, a dzięki rekwizytom przywiezionym przez Pana Jerzego dzieci mogły poczuć klimat prawdziwej pasieki. Dużą atrakcją była możliwość przebrania się w strój ochronny używany przez pszczelarzy podczas pracy w pasiece oraz degustacja miodów. Dzieci mogły spróbować i porównać smaki różnych rodzajów miodów. Hitem wśród amatorów łakoci stał się niezwykły w smaku miód malinowy oraz czekoladowy. Po wstępie teoretycznym nadszedł czas na długo wyczekiwaną praktyczną część warsztatów. Zadaniem dzieci było pomalowanie korpusów drewnianych uli według własnej inwencji twórczej. Przy malowaniu bardzo ważnym aspektem był wpływ kolorów na zachowanie pszczół. Pan Jerzy opowiedział dzieciom ciekawostki o tym, że niektóre kolory sprawiają, że pszczoły stają się bardziej kąśliwe np. brązowy i czarny, a kolor czerwony jest dla nich niewidzialny. Kolorami, które najbardziej lubią pszczoły są kolory kwiatów, dlatego w trakcie pracy powstały ule z kwiecistymi łąkami, postaciami z bajek, a także ozdobione odciskami rąk z których udało wyczarować się min. motyla. Cały proces powstawania pracy został wykonany własnoręcznie przez dzieci, od malowania tła wałkami poprzez dekorację, dlatego satysfakcja z ich wykonania była przeogromna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Gotowe ule trafią na wiosnę do pasieki Pana Jerzego gdzie będą domem dla pszczół jak również radosnym akcentem dla otoczenia.
Serdecznie dziękujemy dzieciom za aktywny udział w warsztatach, a w szczególności dziękujemy Panu Jerzemu Burlidze za zaangażowanie i pomoc w realizacji warsztatów.
Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów w ramach corocznej akcji pn. „Ferie zimowe z Biblioteką i Ośrodkiem Animacji Kultury Gminy Budzów” zorganizowała szereg ciekawych zajęć i warsztatów popularyzujących literaturę i twórcze spędzanie czasu wolnego. Cudowna atmosfera i fantastyczne nastroje towarzyszyły uczestnikom każdego dnia, a każdy mógł znaleźć coś dla siebie i miło spędzić wolny czas – wesoło, inspirująco i kulturalnie.
W tym roku dodatkową atrakcją dla wszystkich dzieci z Gminy Budzów była możliwość uczestnictwa w dwóch darmowych przedstawieniach teatralnych. W pierwszym tygodniu ferii, w dniu 31 stycznia 2023 r. w Budzowie odbył się spektakl teatralny pt. „Złośliwości jej królewskiej mości” w wykonaniu aktorów teatru „Maska”. Przedstawienie opowiadało historię kapryśnej królewny Alicji, której złe zachowanie i brak empatii dla innych przyniosło nieoczekiwane konsekwencje. Czarodziej, chcąc dać jej nauczkę, zamienia ją w żabę. Zaklęta królewna bardzo szybko przekonuje się jaką wielką wartość ma serdeczność i pomaganie innym, a dzięki chęci naprawienia wszystkich błędów, zły czar pryska i królewna może żyć długo i szczęśliwie. Ta pouczająca historia przedstawiona została w bardzo przystępny i atrakcyjny sposób. W spektaklu oprócz podziwiania gry aktorskiej, można było usłyszeć autorskie utwory zaśpiewane na żywo, a także obejrzeć zmieniającą się, unikalną scenografię. Przedstawienie był nie tylko świetną zabawą dla dzieci, ale także niosło ze sobą pouczające treści. Publiczność aktywnie uczestniczyła w występie, a radość emanowała z małych buziek jeszcze na długo po zakończeniu przedstawienia.
W kolejnym tygodniu ferii, w dniu 6 lutego 2023 r. do Budzowa zawitał teatr „Blaszany Bębenek”. Tłumnie zgromadzona publiczność ponownie się nie zawiodła. Spektakl ”Smerfuj bezpiecznie” okazało się przedstawieniem, które oprócz świetnej zabawy wprowadziło uczestników w świat zasad ruchu drogowego, zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz rozpoznawania znaków drogowych. Razem z bohaterami ulubionej bajki, dzieci w interaktywny sposób brały udział w przedstawieniu i razem ze Smerfetką i Ważniakiem uczyły się poprzez zabawę. W trakcie przedstawienia, dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy poprzez wspólny taniec i śpiew z artystami. Wszyscy uczestnicy musieli wspólnymi siłami przepędzić podstępnego Gargamela i jego wiernego kota Klakiera by smerfy mogły w końcu być bezpieczne, zaangażowanie dzieci w występ sprawiło im wielką radość. Wesoły gwar, muzyka i śmiech rozbrzmiewała w trakcie spektaklu, a świetna atmosfera na długo unosiła się jeszcze w bibliotece. Oba spektakle cieszyły się dużą popularnością, przybyło na nie łącznie ok. 240 osób.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.