Urząd Gminy w Budzowie

Parafia Rzymsko – Katolicka w Palczy

Kategoria: Parafie Opublikowano: 15-02-2016

Tel. / 033/ 8740 006

 

Historia Parafii w Palczy sięga XVI wieku. W tym stuleciu istniał już niewielki, drewniany kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciel. Wspomina o nim wizytacja biskupa z 1598 r. Po zdziesiątkowaniu mieszkańców przez zarazę ówczesny starosta Lanckoroński zabrał do Brzezia dzwony z kościoła, a obraz św. Jana Chrzciciela do zamku lanckorońskiego. Wiadomo, że na początku XVIII w. była tu drewniana kaplica, według tradycji postawiona na zbiorowej mogile ofiar moru. Po wyludnieniu się wieś weszła w skład parafii w Harbutowicach, a od 1729 r. wraz z Harbutowicami znalazła się w parafii Sułkowice. W 1945 r.  Palczę  przydzielono  do  parafii  w  Budzowie.  Samodzielną  parafią  jest  ponownie  od 1982 r.
Obecny kościół zbudowano w latach trzydziestych XX wieku.  Poświęcenie  kamienia  węgielnego miało  miejsce  w  1932 r., a poświęcenie kościoła w 1935. Kościół ten został rozbudowany i zmodernizowany w latach 1952 – 1955.
Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych jest murowany, tynkowany, z wieżą od frontu. W ołtarzu głównym znajduje się figura Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Według legendy jest ona kopią figurki, którą w przeszłości dwukrotnie przyniosły tutaj wody powodzi.
Odpust Parafialny odbywa się w najbliższą niedzielę uroczystości Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.
Gospodarzem Parafii jest Proboszcz Ks. Jan Gibała.

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.