Bieńkówka
Bieńkówka położona jest na zboczach dwóch pasm wzgórz otaczających ją od północy i południa. W paśmie najwyższym mieści się Koskowa Góra (866 m n.p.m.) i najwyższy punkt okolicy na północy – Babica (727 m n.p.m.). Wieś leży w dolinie rzeki Kamiennej, zwanej przez mieszkańców Skorutówką.
Bieńkówka zajmuje powierzchnię 2046 ha, co stanowi 28 % gminy Budzów, którą zamieszkuje ponad 2152 osób i liczy 539 domów mieszkalnych. Z legend wynika, iż Bieńkówka początkowo nazywana była „Zbójówką”, „Zbójkówką” lub „Pieńkówką”. Pierwsze znane brzmienie nazwy wsi: Bienykowka prawdopodobnie pochodzi od imienia Benedykt lub Beniamin, w zdrobnieniu Bieniek – być może pierwszy zarządca wsi.
O malowniczości krajobrazu decydują wzgórza pokryte lasami. Przeważają w nich świerk i jodła, ponadto w mniejszych ilościach występują buki, jałowce oraz modrzewie. W dodatku lasy i pola są poprzecinane wstęgami rzek i potoków, natomiast w dolinach przeważa drzewostan olchowy. W lasach można spotkać: sarnę, jelenia, dzika, zająca, lisa, wiewiórkę, tchórza, jeża, a także mnóstwo gatunków ptaków. Co więcej latem i jesienią można w lesie nie tylko wypocząć, ale też zbierać borówki, poziomki, maliny, ostrężyny, jeżyny oraz grzyby. Faunę potoków reprezentuje pstrąg potokowy, natomiast strumienie – salamandra plamista.
We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, Przedszkole Samorządowe, Biblioteka Publiczna, Dom Wiejski z remizą strażacką, Ośrodek Zdrowia, Apteka , Filia Urzędu Pocztowego.
Ponadto we wsi działają : Koło Gospodyń Wiejskich, Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej, Młodzieżowy i Dziecięcy Klub 4H, Ochotnicza Straż Pożarna, Parafialna Schola Młodzieżowa.
Zabytki wsi:
- Kościół parafialny pw. Trójcy Świętej – kamienna budowla barokowa z masywną czworościenną wieżą na przedłużeniu nawy. Znajdują się na niej trzy różnej wielkości dzwony z początku XIX w. Ponadto obraz Trójcy Świętej z końca XIX w., który pełni funkcję zasłony wizerunku Matki Boskiej Bieńkowskiej. Przy kościele znajdują się: Dąb Wolności posadzony przez młodzież w 1923 r. (dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę) oraz Obelisk wybudowany w roku 2001 (dla uczczenia ofiar II wojny światowej z terenu Bieńkówki).
- Zabytkowe kapliczki:
– Trójkondygnacyjna, kamienna kapliczka z 1876 r.
– Kapliczka z figurką Matki Bożej Bolesnej z 1820 r.
– Kapliczka graniczna przedstawiająca figurę Matki Bożej z 1823 r.
– Posąg Jezusa Frasobliwego z początku XIX w.
SOŁTYS WSI BIEŃKÓWKA
Czesław Kruźlak
SKŁAD RADY SOŁECKIEJ
- Piotr Knapczyk
- Paweł Pęcek
- Kazimierz Kiepura
- Paweł Jopek
- Antoni Kania
- Adam Klimowski
- Cecylia Polak
- Bogdan Sarna
- Kazimierz Smoter
- Stanislaw Kania