Zdobądź własny szczyt
Zdobądź własny szczyt – nowe podejście do aktywizacji społeczno – zawodowej
KTO SKORZYSTA (projekt trwa do 11-2019):
Osoby zamieszkałe powiat suski i spełniający min. 2 kryteria
- Osoby bezrobotne, bierne zawodowo, zarejestrowane tylko III profil lub os. niezarejestrowane i nie uczące się
- Osoby korzystające z pomocy OPS,
- Osoby korzystające z pomocy z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa,
- Osoby niepełnosprawne (z niepełnosprawnością orzeczoną)
- Osoby z rodzin wielodzietnych (3+),
- Osoby dotknięte bezrobociem rodzinnym,
- Osoby opiekujące się osobą zależną,
- Osoby z miesięcznym dochodem poniżej 634 zł lub 674 zł
- Osoby należące do mniejszości do narodowej lub etnicznej,
- Preferowane osoby z wykształceniem ponadpodstawowym, gimnazjalnym, średnim, zawodowym.
- Osoby bezdomna lub dotknięte wykluczeniem społ. z dostępu do mieszkań w rozumieniu „Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego i realizacji programów operacyjnych na lata 2014 – 2020.
NARZĘDZIA/INSTRUMENTY WSPARCIA:
- Z każdym uczestnikiem zrealizujemyIndywidualny Plan Działania – wspólnie ze specjalistą uczestnik oceni swoje predyspozycje i mocne strony oraz opracuje ścieżkę działania na czas trwania projektu, również określi rodzaje szkoleń jakie będą dla niego przydatne
- W ramach projektu uczestnik może utrzymać wsparcie psychologiczne– indywidualne (obowiązkowe) lub grupowe (w tym terapia lub psychoterapia, możliwa terapia rodzinna)
- Uczestnik może otrzymać wsparcie specjalisty-trenera zatrudnienia wspieranego który poprzez odpowiednie motywowanie, aktywizację i wsparcie – przywraca umiejętności funkcjonowania na wolnym rynku pracy.
- Uczestnicy mogą brać udział w Treningu kompetencji umiejętności społecznych. Celem jest aktywizacja społeczna słuchacza poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności w zakresie rozwoju i doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Uczestnicy nauczą się jak dobrze się zaprezentować, jak się komunikować w zespole, miejscu pracy pokaże, jak wyrażać emocje, żeby zostać dobrze zrozumianym, uczestnicy nauczą się jak rozwiązywać konflikty, aby dojść do porozumienia. W trakcie zajęć będzie obiad.
- Uczestnicy mogą brać udział w szkoleniu z Autoprezentacji, która wzmocni pewność siebie, uczestnicy nauczą się jak się zaprezentować (jak wpływa wygląd zewnętrzny na możliwości uzyskania pracy), nauczą się jak pokazać swoje mocne strony i zaprezentować w korzystnym świetle swoje umiejętności. Uczestnicy w czasie warsztatów uczestnicy określą swoje podstawowe potrzeby, aby poprawić swój wizerunek po warsztatach niektóre osoby mogą uzyskać bon na sfinansowanie wizyty u fryzjera/kosmetyczki, zakup garderoby.
- Część uczestników będzie mogła uzyskać pomoc w zdiagnozowaniu problemu zdrowotnego (utrudniającego powrót na rynek pracy lub aktywne uczestnictwo w życiu społecznym).
- Porady ekspertów: prawnik, doradcy kredytowy, doradca finansowy (np. porady jak wyjść z problemów z niespłaconymi kredytami, niespłaconymi alimentami) – uczestnicy otrzymają porady, a nie finansową pomoc w spłacie
- Poradnictwo zawodowe (indywidualne lub grupowe), pośrednictwo pracy, warsztaty zawodowe, które przygotują uczestników do samodzielnego poszukiwania pracy (rozmowy z pracodawcą, odpisywania na ogłoszenia o pracę)
- Kursy językowe, kursy komputerowe (jeden z kursów obowiązkowy) oraz kursy zawodowe dla każdego uczestnika. W trakcie tych szkoleń każdy uczestnik kursu będzie otrzymywał stypendium (6,50zł za godz. szkolenia), w trakcie tych szkoleń uczestnicy są ubezpieczeni.
- W ramach projektu uczestnik może odbywać kilkumiesięczny płatny staż zawodowy (stypendium 2280 zł brutto)
- Możliwość zwrotu kosztów za dojazdy lub opiekę nad osobą zależną/dzieckiem do lat 3.
Wszystkie narzędzia wsparcia będą konsultowane i wypracowywane wspólnie z uczestnikami projektu w miejscu możliwie najbliższych dla grupy uczestników.
Informacje i szczegóły:
Rafał Blatkiewicz
tel: 570-400-225