Urząd Gminy w Budzowie

„XI POWIATOWY KONKURS POTRAW I PALM WIELKANOCNYCH”, 28 MARCA 2015 R. – BIEŃKÓWKA

Kategoria: Imprezy kulturalne Opublikowano: 15-02-2016

Wzorem ubiegłych lat w dniu 28 marca 2015 r. w Bieńkówce odbył się „XI Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych” zorganizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Celem konkursu była popularyzacja tradycyjnych zwyczajów i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pielęgnowanie i kultywowanie wielowiekowej tradycji oraz integracja społeczności gminy i powiatu. W konkursie wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich powiatu suskiego startujących w dwóch kategoriach konkursowych: Potrawy Wielkanocne i Palma Wielkanocna. Zanim przystąpiono do oceny Potraw i Palm, uczestniczki konkursu oraz przybyli goście obejrzeli Oratorium Krzyża po hasłem „Miłość” w wykonaniu młodzieży i dzieci z „Grupy Apostolskiej” z Bieńkówki. Występ był o tematyce pasyjnej i wprowadził wszystkich w nastój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Degustacji przygotowanych przez gospodynie przysmaków towarzyszył koncert Kapeli Góralskiej „Zbójnicy” z okazji rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

W tegorocznym jury zasiedli: Regina Wicher – etnograf, Zofia Bąbol – technik żywienia oraz Andrzej Peć – regionalista, etnograf. W kategorii „Potrawy Wielkanocne” komisja konkursowa oceniała walory smakowe potraw, nawiązanie do tradycji i estetykę podania oraz dekorację.
OTO WYNIKI KONKURSU:
I miejsce:

Koło Gospodyń Wiejskich w Baczynie
II miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Górnej
III miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Jachówce
Wyróżnienie:
Koło Gospodyń Wiejskich w Toporzysku

W kategorii „Palma Wielkanocna” komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tradycją, użycie naturalnych materiałów oraz estetykę wykonania.

I miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Palczy
II miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawie Górnej
Koło Gospodyń Wiejskich w Marcówce
III miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Dolnej

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.