Urząd Gminy w Budzowie

„XI POWIATOWY KONKURS POTRAW I PALM WIELKANOCNYCH”, 28 MARCA 2015 R. – BIEŃKÓWKA

Kategoria: Imprezy kulturalne Opublikowano: 15-02-2016

Wzorem ubiegłych lat w dniu 28 marca 2015 r. w Bieńkówce odbył się „XI Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych” zorganizowany przez Bibliotekę i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Celem konkursu była popularyzacja tradycyjnych zwyczajów i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, pielęgnowanie i kultywowanie wielowiekowej tradycji oraz integracja społeczności gminy i powiatu. W konkursie wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich powiatu suskiego startujących w dwóch kategoriach konkursowych: Potrawy Wielkanocne i Palma Wielkanocna. Zanim przystąpiono do oceny Potraw i Palm, uczestniczki konkursu oraz przybyli goście obejrzeli Oratorium Krzyża po hasłem „Miłość” w wykonaniu młodzieży i dzieci z „Grupy Apostolskiej” z Bieńkówki. Występ był o tematyce pasyjnej i wprowadził wszystkich w nastój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Degustacji przygotowanych przez gospodynie przysmaków towarzyszył koncert Kapeli Góralskiej „Zbójnicy” z okazji rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

W tegorocznym jury zasiedli: Regina Wicher – etnograf, Zofia Bąbol – technik żywienia oraz Andrzej Peć – regionalista, etnograf. W kategorii „Potrawy Wielkanocne” komisja konkursowa oceniała walory smakowe potraw, nawiązanie do tradycji i estetykę podania oraz dekorację.
OTO WYNIKI KONKURSU:
I miejsce:

Koło Gospodyń Wiejskich w Baczynie
II miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Górnej
III miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Jachówce
Wyróżnienie:
Koło Gospodyń Wiejskich w Toporzysku

W kategorii „Palma Wielkanocna” komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tradycją, użycie naturalnych materiałów oraz estetykę wykonania.

I miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Palczy
II miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawie Górnej
Koło Gospodyń Wiejskich w Marcówce
III miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Dolnej