Urząd Gminy w Budzowie

Powiatowy Konkurs „Babiogórska Szopka Regionalna, Budzów – 19 stycznia 2020 r.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest przygotowywanie szopek betlejemskich. Tradycja ta swoimi korzeniami sięga aż do czasów średniowiecznych. Bowiem plastyczne ukazanie sceny związanej z narodzinami Jezusa i hołdu, jaki złożyli Mu pasterze oraz trzej królowie, było doskonałym sposobem na wyjaśnienie sensu słów Pisma Świętego niepiśmiennym odbiorcom. Aby przypomnieć obyczaj budowania szopek Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Budzów przy współpracy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej i Parafii Rzymskokatolickiej w Budzowie zorganizowała Powiatowy Konkurs na „Babiogórską Szopkę Regionalną”. Uczestnicy Konkursu mieli za zadanie wykonać szopkę przy  użyciu materiałów naturalnych. Ponadto w Konkursie mogły brać udział tylko szopki przestrzenne, a ich otoczenie powinno nawiązywać do babiogórskiego krajobrazu. Zasadniczym elementem, który musiał znaleźć się w scenerii konkursowych szopek był zarys Babiej Góry.

Jury w składzie: Władysława Kulak (plastyk, regionalistka), Andrzej Peć (etnograf, regionalista) i Janusz Kociołek (regionalista, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy w starostwie powiatowym)  podczas wyboru szopek brało także pod uwagę staranność i estetykę ich wykonania. Do konkursu zgłoszono 17 szopek. Prace były różnorodne, widać było wielki wkład i zaangażowanie autorów prac w przedstawienie sceny betlejemskiej i osadzenie jej w podbabiogórskiej przestrzeni. Ponadto uczestnicy konkursu tworząc rękodzieła wykazali się bardzo dużą kreatywnością oraz pomysłowością.  Wszystkie szopki zakwalifikowane do etapu powiatowego konkursu można było obejrzeć na urządzonej w Kościele Parafialnym w  p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie wystawie.

Podsumowanie Konkursu odbyło się 19 stycznia 2020 r. w Kościele w Budzowie.  Nagrody i pamiątkowe dyplomy dla zwycięzców konkursu wręczyli: starosta Józef Bałos, Danuta Kawa – dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów. wójt gminy Budzów Jan Najdek i proboszcz budzowskiej parafii ks. Zbigniew Kaleciak.

Oto Wyniki Konkursu:
Kategoria I – Szopka Rodzinna
I miejsce:
Klaudia Konas z rodziną z Budzowa
II miejsce:
Kacper, Mikołaj, Maciej, Katarzyna i Marcin Wątroba z Suchej Beskidzkiej,
Rodzina Wilgierzów z Jordanowa
III miejsce:
Wojciech, Robert, Kinga, Elżbieta, Piotr Rusin z Suchej Beskidzkiej
Wyróżnienie:
Rodzina Marek z Juszczyna,
Katarzyna Rusin z Rodziną z Kukowa,
Patryk Kardaś, Karol Drobny  i Daniel Drobny z Osielca,
Krystyna, Józef, Patryk i Justyna Mikołajczyk ze Skawicy

Kategoria II – Szopka Dziecięca
I miejsce:
Kółko Artystyczne z Szkoły Podstawowej  w Zachełmnej,
Kółko Artystyczne z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Baczynie,
II miejsce:
Milena Jeleśniańska z Naprawy
Roksana Stopa z  Żarnówki
III miejsce:
Antonina Rak z  Makowa Podhalańskiego
Wyróżnienie:
Kacper Korbel z Osielca

Kategoria III – Szopka Młodzieżowa
I miejsce:
Mikołaj Książek z Jordanowa
II miejsce:
Mateusz Marek i Patrycja Marek z Zespołu Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Więcej zdjęć na www.bioakbudzow.pl