POWIATOWY KONKURS „BABIOGÓRSKA SZOPKA REGIONALNA” , 17 STYCZNIA 2016 R. – BUDZÓW
„I pomyśl jakie to dziwne
że Bóg miał lata dziecinne,
matkę, osiołka, Betlejem”
Ks. Jan Twardowski
Od lat region Podbabiogórski słynie z kultywowania tradycji i jej pieczołowitego dokumentowania, po to, aby pozostała w naszej pamięci i stała się świadectwem przeszłości. Jednym z przejawów kontynuowania dawnych tradycji jest Konkurs Szopek Babiogórskich, który wpasował się w niezwykły klimat Podbabiogórza dodając mu niepowtarzalnego kolorytu i charakteru. Wzorem lat ubiegłych dnia 17 stycznia 2016 roku w Kościele Parafialnym w Budzowie odbyła się uroczystość rozdania nagród XV już edycji Powiatowego Konkursu „Babiogórska Szopka Regionalna”. Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali Jego Ekscelencja ksiądz biskup Grzegorz Ryś, starosta powiatu suskiego Józef Bałos i wójt gminy Budzów Jan Najdek. Ku radości organizatorów konkursu – Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Budzów oraz Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zamysłem organizatorów było zbudowanie szopki, która obok tradycyjnego charakteru, nawiązywać będzie do pięknych i malowniczych podbabiogórskich krajobrazów, wprowadzenie do niej pełnej zadumy Babiej Góry – jako tła do oddania klimatu Cudu Narodzenia Pańskiego. W kompozycjach nie powinno zabraknąć myśli architektonicznej, przemyśleń kompozycyjnych i materiałowych z wykorzystaniem elementów regionalnych – podbabiogórskiego krajobrazu, zabytków, architektury, budownictwa, elementów wyposażenia wnętrz. Wszystko to powinno być okraszone walorami etnograficznymi. Biorące udział w konkursie szopki spełniały oczekiwania jury i organizatorów konkursu. Cechowały się poprawnością technicznego i materiałowego wykonania, wiernością odtworzenia form, dostosowaniem się do wymogów regulaminowych konkursu. Misternie wykonane, piękne i niepowtarzalne prace konkursowe budziły podziw i zachwycały swoim urokiem nie tylko komisję konkursową, ale i zwiedzających wystawę pokonkursową. W każdej kategorii dostrzec można było niezwykłe zaangażowanie i trud wykonawców. I co niezwykle ważne prezentowane szopki mają nie tylko wartość artystyczną, regionalną, ale przede wszystkim dokumentalną i dydaktyczną. Zwłaszcza szopki dziecięce i młodzieżowe dają nadzieję i są żywym dowodem na to, że tradycje szopkarskie nie zaginą.
OTO WYNIKI KONKURSU:
I. Kategoria „Szopka Rodzinna”
I miejsce: Rodzina Targoszów z Grzechyni
I miejsce: Anna Kulak z Budzowa
II miejsce: Anna i Barbara Palichleb z Kukowa
II miejsce: Amelia, Iwona, Tomasz i Bartosz Nieciąg z Suchej Beskidzkiej
III miejsce: Filip Ziembański i Ewa Starzak z Bystrej
Wyróżnienie: Magdalena, Krystyna i Aleksandra Baca z Lachowic
I. Kategoria „Szopka Dziecięca”
I miejsce: Kółko Plastyczne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie
I miejsce: Martyna Bachul, Gabriela Basiura, Sandra Gospodarczyk i Gabriela Kozłowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Jordanowie-Filia Toporzysko
II miejsce: Zuzanna i Mikołaj Ocieczek ze Szkoły Podstawowej w Wieprzcu
Wyróżnienie: Kółko Biblijne przy Szkole Podstawowej w Łętowni
Wyróżnienie: Patryk Kachel ze Szkoły Podstawowej w Kukowie
I. Kategoria „Szopka Młodzieżowa”
I miejsce: Tomasz Koziołek z Gimnazjum w Budzowie
II miejsce: Młodzież działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jordanowie
III miejsce: Karolina Liszka i Joanna Gałęk z Gimnazjum w Suchej Beskidzkiej
Twórcom szopek serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy na kolejną edycję. Serdeczne podziękowania składamy Ks. Proboszczowi Parafii w Budzowie – Ks. Zbigniewowi Kaleciakowi za poniesiony trud i wszelką pomoc przy organizacji konkursu.
Informujemy również, że wystawa pokonkursowa będzie trwać do dnia 21 stycznia.