Urząd Gminy w Budzowie

Powiatowe Dożynki – Budzów, 09 września 2018 r.

Kategoria: Imprezy kulturalne Opublikowano: 17-09-2018

Tegorocznym gospodarzem Dożynek Powiatowych, które odbyły się 09 września 2018 r. była Gmina Budzów. Tego dnia społeczność powiatu suskiego dziękowała za rolniczy trud dnia codziennego. Święto Plonów Powiatu Suskiego rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą, którą koncelebrowali: ks. proboszcz Stanisław Maślanka, ks. proboszcz Jan Gibała, ks. proboszcz Roland Hopciaś oraz ks. proboszcz Zbigniew Kaleciak, który w tym dniu wygłosił również okolicznościową homilię. Uczestnicy nabożeństwa dziękowali za zbiory i prosili o urodzaj na przyszły rok. W takcie mszy świętej odbyło się uroczyste poświęcenie wieńców dożynkowych. Oprawę liturgii ubogacił Zespół Regionalny „Budzowskie Kliszczaki”.

Po Mszy Świętej nastąpiło oficjalne otwarcie dożynek. Gospodarze uroczystości: Wójt Gminy Budzów – Jan Najdek oraz Starosta Suski – Józef Bałos serdecznie powitali zgromadzone na dożynkowym placu delegacje Kół Gospodyń Wiejskich, które przystąpiły do tegorocznego Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego, Ochotnicze Straże Pożarne gminy Budzów, Orkiestrę Dętą „Sygnał” w Budzowie, Starostów Dożynek, włodarzów z gmin powiatu suskiego, radnych powiatowych i gminnych oraz licznie przybyłych gości z powiatu suskiego, a także mieszkańców gminy Budzów. Podczas przemówień skierowanych do rolników gospodarze dożynek podkreślali trud pracy na roli i dziękowali wszystkim tym, którzy się tego wysiłku podejmują. Oprócz gospodarzy dożynek do zgormadzonych na placu uczestników dożynek zwrócili się również senator RP Andrzej Pająk i prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki.

Nieodzownym elementem dożynkowych obchodów było uroczyste przekazania chleba. Starostowie tegorocznego Święta Plonów – pani Grażyna Łuczak oraz pan Józef Łuczak złożyli na ręce starosty suskiego i wójta gminy Budzów bochen chleba. „Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba. Uszanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło” – prosili starostowie dożynek przekazując chleb. Zgodnie ze zwyczajem gospodarze i starostowie dożynek oraz przedstawiciele najmłodszej grupy mieszkańców powiatu suskiego – dzieci  ubrane w stroje regionalne górali Kliszczackich rozdzielili pokrojone bochenki chleba pomiędzy uczestników dożynek zgormadzonych na placu. Po poczęstowaniu chlebem przyszedł czas na występ budzowskiej Orkiestry Dętej „Sygnał”. Plac dożynkowy wypełnił się dźwiękami muzyki rozrywkowej, filmowej i poważnej. Po koncercie nastąpiło otwarcie Powiatowego Konkursu Wieńca Dożynkowego. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 10 wieńców z 7 gmin powiatu suskiego. 6 grup wieńcowych zaprezentowało wieńce w kategorii „wieniec tradycyjny”, natomiast 4 wieńce zostały zgłoszone jako „wieńce współczesne”. Kolejno każda z grup wieńcowych zgodnie z tradycją wchodziła na scenę i ośpiewywała swoje wieńce. Wieńce oceniała komisja, w której zasiedli: Małgorzata Oleszkiewicz – starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Barbara Luberda – etnograf, Andrzej Peć – etnograf, regionalista. W kategorii „wieniec tradycyjny” jury postanowiło przyznać I miejsce Kołu Gospodyń wiejskich z Bieńkówki.  II miejsce zdobyły Gaździny przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki. III miejsce zaszczyciło 2 grupy wieńcowe: Koło Gospodyń Wiejskich z Osielca oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Dolnej. W tej kategorii przyznano również 2 wyróżnienia: Stowarzyszeniu Gospodyń „Sidzinianki” z Sidziny i Kołu Gospodyń Wiejskich „Zawojanki” z Zawoi. W kategorii „wieniec współczesny”: I miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Żarnówki. Na II miejscu uplasowało się Stowarzyszenie „Nasza Skawica” ze Skawicy, a III miejsce ex aequo zajęły: Koło Gospodyń Wiejskich z Huciska oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Jachówki.

Dożynki Powiatowe były również doskonałą okazją do wręczenia wyróżnień dla zasłużonych rolników z gminy Budzów i powiatu suskiego. W tym roku Małopolska Izba Rolnicza postanowiła nagrodzić następujących gospodarzy: Adama Liszkę z Baczyna, Stanisława Kanię z Bieńkówki, Marię Stachnę z Sidziny, Mateusza Drobnego z Naprawy, Krystynę Książek z Jordanowa, Bartosza Kudzię z Grzechyni, Iwonę Mikociak z Huciska, Krzysztofa Skrzypka z Suchej Beskidzkiej, Wiesława Żywczaka z Zawoi i Marka Kadelę z Zembrzyc. Z rąk Ryszarda Czaickiego – prezesa MIR otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Kolejnym konkursem, który w tym dniu został uroczyście podsumowany był powiatowy konkurs „Na najpiękniejszy ogród i obejście w gospodarstwie rolnym”. Konkurs ten został zorganizowany przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej. Paweł Dyrcz, naczelnik Wydziału Środowiska w suskim starostwie wręczył następujące nagrody i wyróżniania. W kategorii „ogród przydomowy” zwycięstwo przypadło Stanisławie Listwan z Zawoi. Na II miejscu znalazła się Katarzyna Gałka z Jordanowa, Andrzej Stanik z Lachowic zajął III miejsce, a wyróżnienie zostało przyznane Annie Ostafin z Jachówki. W kategorii gospodarstw rolnych zwyciężyła Barbara Migas z Bystrej Podhalańskiej, II miejsce zdobyła Lucyna Kosek z Jachówki, a na III miejscu uplasował się Robert Kąkol z Huciska.

Część artystyczną dożynek rozpoczął występ gawędziarki ludowej Ireny Stopy. Pełne humoru góralskie opowieści rozbawiły do łez zgromadzoną publiczność. Po wysłuchaniu gawędy na budzowskiej scenie pojawił się Zespół Regionalny „Cieślica”. Żywe tańce i towarzyszące im radosne przyśpiewki wypełniły scenę. Kolejny występujący zespół również zadbał o to, aby utrzymać góralski klimat. Tym razem grupa „Pieczarki” zaprezentowała szereg ludowych piosenek, jednak zostały one zaaranżowane w stylu rockowym. O dobrą zabawę zadbała również wokalista Monika Konopka, a po niej wystąpił zespół „Trzy Gitary”. Grupa muzyczna zaprezentowała repertuar sławnego zespołu „Czerwonych Gitar”. Publiczność wspólnie z wokalistą mogła zaśpiewać przeboje takie jak „Anna Maria”, czy „Płoną góry, płoną lasy…”.  Kolejnym koncertem był występ rodzimego artysty Staszka Głowacza. Ostatnim punktem programu Dożynek Powiatowych był festyn z zespołem „Contra Band”.

Imprezą towarzyszącą Dożynkom Powiatowym był zorganizowany przez 4 Lokalne Grupy Działania „Festiwal Smaków”. W ramach projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Podbabiogórze” (gminy powiatu suskiego), Lokalną Grupę Działania „Wadoviana” (gmina Wadowice i gmina Andrychów), Lokalną Grupę Działania „Dolina Soły” (gminy powiatu oświęcimskiego i wadowickiego) oraz Lokalną Grupę Działania  „Żywiecki Raj” (gminy powiatu żywieckiego) na Święcie Plonów w Budzowie zagościły liczne  stoiska z tradycyjnymi potrawami i wypiekami. Wszyscy uczestnicy dożynek mieli możliwość skosztowania kuchni regionalnej prezentowanej przez przybyłe na „Festiwal Smaków” Koła i Stowarzyszenia. Oprócz możliwości degustacji lokalnych specjałów, goście mogli również wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Gospodynie nie tylko demonstrowały, ale również zachęcały do wspólnego wykonania knedli ze śliwkami.

Ponadto podczas uroczystości dożynkowych w pobliżu sceny rozstawiono liczne stoiska i wystawy instytucji związanych z rolnictwem: Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, Małopolskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Banku Spółdzielczego w Suchej Beskidzkiej, Babiogórskiego Parku Narodowego. Dla przybyłych na Dożynki Powiatowe gości przygotowano również atrakcje wesołego miasteczka, stoiska gastronomiczne i handlowe, a także loterię fantową.

Dożynkową uroczystość prowadził Piotr Jezutek.

Gmina Budzów po raz trzeci pełniła honory gospodarza Dożynek Powiatu Suskiego, poprzednie  odbyły się w 2003 i w 2011 roku.

 

Więcej zdjęć na www.bioakbudzow.pl

 

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.