Urząd Gminy w Budzowie

Narodowy Program Szczepień

Kategoria: koronawirus Opublikowano: 14-01-2021

grafika rządowa dotycząca narodowego programu szczepień

15 stycznia 2021 r. rusza kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. Sprawdź krok po kroku, jak zarejestrować się na szczepienie.

Szczepienia w Polsce oraz w większości państw Unii Europejskiej rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Obecnie możliwość skorzystania z nich mają osoby najbardziej narażone na zakażenie, tzw. grupa 0.

Kolejną grupą, która będzie miała możliwość wakcynacji, będą osoby zakwalifikowane do etapu I. Są to:

  • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie,
  • nauczyciele.

Od 15 stycznia 2021 r. zarejestrować będą się mogły tylko osoby powyżej 80 r.ż. Po ich rejestracji oraz zaszczepieniu pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej przyjdzie czas na rejestrację osób powyżej 70 r.ż.

„Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o deklaracje producentów szczepionek, pozostałe osoby z grupy pierwszej, czyli seniorzy poniżej 70. roku życia, nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych będą mogły zapisywać się na szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia” – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

Rządowy harmonogram szczepień:

  • 15 stycznia – uruchomienie centralnej rejestracji i możliwości umawiania szczepień seniorów powyżej 80 r.ż.
  • 18 stycznia – szczepienia mieszkańców DPS (70% pensjonariuszy zadeklarowało chęć zaszczepienia)
  • 22 stycznia – rozpoczęcie umawiania terminów szczepień dla osób powyżej 70 r.ż.
  • 25 stycznia rozpoczęcie szczepień populacyjnych dla seniorów powyżej 70 r.ż.

Kolejne osoby zapisać będą się mogły dopiero w momencie, kiedy wyznaczony zostanie ich etap. Na tę chwilę rząd określił 3 etapy:

Etap I: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele

Etap II: osoby w wieku poniżej 60. Roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. Ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Procedura szczepienia krok po kroku

  1. REJESTRACJA
  • Zarejestrować możemy się tylko wtedy, jeżeli nasza grupa upoważniona jest do szczepienia, np. osoby powyżej 80 r.ż. mogą zarejestrować się już od 15 stycznia, natomiast osoby poniżej 60 r.ż. z przewlekłymi chorobami nie będą mogły się jeszcze na tym etapie zapisać.
  • Zarejestrować można się na trzy sposoby:
    • Poprzez bezpłatną infolinię 989 – zadzwoń i zarejestruj się przez telefon.
    • Internetowe Konto Pacjenta – automatycznie wygenerowane na stronie będzie twoje e-skierowanie
    • W przychodni u lekarza POZ
  • Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.