Urząd Gminy w Budzowie

Małopolski Lider Czystego Powietrza

Kategoria: Informacje Opublikowano: 20-02-2023

Gmina Budzów otrzymała wyróżnienie dla jednej z najbardziej aktywnych gmin w Polsce wdrażających Program Czyste Powietrze. W konferencji wziął udział Wójt Gminy Budzów Jan Najdek. Konferencja odbyła się 15 lutego 2023 r w Krakowie.

Ponad 150 ekodoradców i reprezentantów gmin z naszego regionu uczestniczyło w merytorycznej konferencji programowej pn. Małopolski Lider Czystego Powietrza. Najbardziej aktywnym gminom wręczono specjalne wyróżnienia za szczególne zaangażowanie w realizację programu i zachęcanie mieszkańców gmin do sięgania po wsparcie oferowane przez WFOŚiGW w Krakowie, przy aktywnym wsparciu NFOŚiGW oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Konferencja odbyła się 15 lutego w gościnnych wnętrzach Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zgromadziła osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację programu Czyste Powietrze z całego obszaru województwa małopolskiego.

WARTOŚĆ I EFEKTY PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE

O wartościach, które program wnosi w naszą codzienność i wymiernych korzyściach finansowych dla beneficjentów mówił Pan Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków, a zarazem wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na temat skali zaangażowania i efektach pracy samorządów oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym zakresie wypowiedzieli się m.in. Pan Władysław Kurowski, Poseł RP, Pan Mateusz Małodziński, wicewojewoda Województwa Małopolskiego, a także Pani Dagmara Hnat Szumny, reprezentująca Marszałka Województwa Małopolskiego.

MAŁOPOLSKA: JUŻ 453 MLN ZŁ WYPŁACONO!

Dr Kazimierz Koprowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawił dane mówiące o skali środków wypłaconych już beneficjentom (według najnowszych statystyk to już 453 mln zł!), opowiedział o bieżącej pracy Funduszu nad obsługą wniosków (złożono ich już niemal 61 tysięcy), zaznaczył też obszary najbardziej wrażliwe i istotne w realizacji programu, które stawiają Małopolskę na pierwszym miejscu wśród wszystkich polskich województw realizujących program Czyste Powietrze.

W ramach programu, którego operatorem w Małopolsce jest WFOŚiGW w Krakowie, wspierany środkami finansowymi przez NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w skali kraju wypłacono już niemal 4,5 mld zł!

DOCENIAMY ZAANGAŻOWANIE, PROMUJEMY AKTYWNOŚĆ

Finałową część konferencji merytorycznej dot. programu Czyste Powietrze uświetniło uroczyste wręczenie specjalnych wyróżnień dla tych gmin, które w Małopolsce stanowią wzór do naśladowania dzięki swemu zaangażowaniu w promowanie postaw ekologicznych, wymiany źródeł ciepła na przyjazne środowisku i ograniczania zużycia zasobów energetycznych dzięki termomodernizacji budynków. Wręczyli je goście honorowi konferencji wraz z prezesem zarządu WFOŚiGW w Krakowie.

Nagrodzone gminy

Wyróżnienie „Małopolski Lider Czystego Powietrza” dla gmin, w których złożono największą liczbę wniosków o dofinansowanie ogółem w 2022 roku otrzymały:

 • Gmina Skawina
 • Gmina Wieliczka
 • Gmina Chełmiec

Wyróżnienie „Małopolski Lider Czystego Powietrza” dla gmin, w których złożono największą liczbę wniosków o dofinansowanie ogółem – proporcjonalnie do ilości budynków jednorodzinnych w gminie w 2022 roku przyznane zostało dziesięciu gminom:

 • Gmina Proszowice
 • Gmina Budzów
 • Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce
 • Gmina Czorsztyn
 • Gmina Sucha Beskidzka
 • Gmina Bystra-Sidzina
 • Gmina Nowe Brzesko
 • Gmina Jordanów
 • Gmina Mucharz
 • Gmina Radziemice

Konferencję i uroczystość wręczenia wyróżnień Małopolskiego Lidera Czystego Powietrza poprowadził Pan Mariusz Sałęga, Doradca Energetyczny w WFOŚiGW w Krakowie. Serdecznie dziękujemy Gościom Honorowym, uczestnikom i współorganizatorom wydarzenia, a jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Krakowie.

[źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie]

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.