Urząd Gminy w Budzowie

Gminny Dzień Strażaka – Palcza, 03 maja 2017 r.

Kategoria: Imprezy kulturalne Opublikowano: 12-05-2017

„Bogu na chwałę ludziom na ratunek”  pod takim hasłem odbyły się w  dniu 03  maja 2017 roku  w gminie Budzów Gminne Obchody  Dnia Strażaka.  Był to szczególny dzień dla całej społeczności strażackiej z terenu gminy  Budzów, ich rodzin,  jak i mieszkańców gminy. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na parkingu przy boisku „Orlik” w Palczy. Po znakomitym zaprezentowaniu się strażaków w trakcie przemarszu wraz z pocztami sztandarowymi, w asyście orkiestr dętych, zaproszonych gości  i mieszkańców gminy, odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji strażaków, której   przewodniczył ksiądz kanonik Jan Gibała-proboszcz parafii p. w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Palczy w celebrze księdza kanonika  Stanisława Maślanki – proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jachówce  i księdza Bolesława Żmudy – wikariusza parafii p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie.

Po Mszy Świętej   nastąpiła  oficjalna  część uroczystości, dowódcą  której  był  kpt. Wojciech Kania.  Po dokonaniu przeglądu pododdziałów i złożeniu meldunku gotowości rozpoczęcia uroczystości brygadierowi Tomaszowi Marek przez dowódcę uroczystości kpt. Wojciecha Kanię nastąpiło wprowadzenie flagi państwowej na maszt. Poczet flagowy stanowili strażacy OSP w Palczy:  druhowie   Andrzej Kania, Adam Liszka i Kamil Madejczyk.     Następnie   nastąpiło powitanie przybyłych gości, co w imieniu gospodarzy uczynił prezes OSP  w Palczy Wiesław Żmuda.   Wśród przybyłych gości znaleźli się min.: Andrzej Pająk – senator RP,   Tomasz Marek  – zastępca komendanta  Państwowej Straży Pożarnej  w Suchej Beskidzkiej,   wójt gminy Budzów – Jan Najdek,   radni gminy i powiatu, sołtysi gminy Budzów, dyrektorzy szkół i przedszkoli gminy Budzów i inni zaproszeni goście. Ważnym elementem  uroczystości  było odznaczenie najbardziej zasłużonych strażaków.

Decyzją Kapituły  „Srebrnym Krzyżem Zasługi Orderu Świętego Floriana” został odznaczony dh Jan Nadek.   Zarząd Wojewódzki OSP RP w Krakowie  odznaczył Złotym Medalem  „Za Zasługi dla Pożarnictwa” dh Bogdana Jopka,  Srebrnym Medalem dh Łukasza Dybę oraz Brązowym Medalem druhów: Michała Mirochę, Łukasza Pawlicę  i Marka Dybę. Odznaki „Wzorowy Strażak” otrzymali  druhowie: Dominik Sergiel, Dawid Sergiel, Adam Klimowski, Kamil Sarna, Dawid Mirek. Złote Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznano druhom:  Annie Chromy, Janowi Ogarek i Dominikowi Przebinda, Srebrne Odznaki otrzymali druhowie: Anna Wełna, Natalia Kunas, Tomasz Mruc i Szymon Mruc. a brązowe druhowie Magdaelna Ogarek, Krystian Klimowski i Wiktor Klimowski.   Podczas uroczystości zostały wręczone również nagrody laureatom etapu gminnego – Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nagrody zdobyli: Kacper Szczepaniak, Bartłomiej Nieciąg i Szymon Nieciąg.

Po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczestnicy włączyli się  do wspólnej zabawy i biesiadowania podczas imprezy towarzyszącej „Majowe spotkania z folklorem-Majówka 2017”.

To wyjątkowe święto podkreśliło poczucie wspólnoty i dumę z dorobku wielu pokoleń,   a także było wielkim i uroczystym wydarzeniem, nie tylko dla strażaków, ale i dla całej społeczności, o której dobro i bezpieczeństwo z tak wielką pasją dbają nasi strażacy.

Wszystkim strażakom z okazji   Dnia Strażaka życzymy,  aby służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Więcej zdjęć na www.bioakbudzow.pl