Urząd Gminy w Budzowie

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI, 11 LISTOPADA 2017 R. – BUDZÓW

Kategoria: Wydarzenia Opublikowano: 16-11-2017

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone corocznie 11 listopada to wielka data, symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.  W tym dniu po 123 latach Polska odzyskała niepodległość, cały kraj ogarnął nastrój głębokiego wzruszenia  i entuzjazmu. Jerzy Moraczewski opisał to następującymi słowami:  „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Budzów rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie, której przewodniczył  ks. Jerzy Leśko. Eucharystię celebrowali również Proboszcz Parafii w Budzowie – ks. Zbigniew Kaleciak,  Proboszcz Parafii w Palczy – ks. Jan Gibała, Proboszcz Parafii w Jachówce –ks. Stanisław Maślanka oraz ks. Bolesław Żmuda- Wikariusz Parafii w Budzowie. Po zakończeniu Mszy Świętej odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież gimnazjalną. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter Mszy nadała obecność pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych, szkoły gimnazjalnej i szkół podstawowych gminy. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta  „Sygnał” z Budzowa. Po Mszy Świętej uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający Poległych za Ojczyznę  w latach 1914-1920, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie tym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa za poległych za naszą Ojczyznę.

Po uroczystej Mszy Świętej rozpoczął się „II Bieg Niepodległości po Ziemi Budzowskiej”.  Ten aktywny-patriotyczny sposób uczczenia pamięci o wydarzeniach związanych  z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości zebrał na starcie biegu łącznie  130 uczestników.  Uczestnicy biegu mieli do pokonania pętle na dystansach 1000m, 2000m, 4000 m. Piękna idea, jaką jest radość biegania i oddanie hołdu tym, którzy walczyli i polegli za naszą ojczyznę zjednoczyła różne grupy wiekowe biegaczy. Biegały dzieci, młodzież, panie i panowie w różnych grupach wiekowych, biegali strażacy. Pomimo wietrznej pogody wszystkim towarzyszył uśmiech, radosny nastrój i wspaniały humor. Na mecie na wszystkich czekała gorąca herbata, smakowita kiełbaska z grilla,  pyszne ciasto.

Oto wyniki:

W kategorii dzieci szkół podstawowych „Dziewczynki” na dystansie 1000 m rywalizację wygrała  Agata Lenik. Druga na mecie zameldowała się  Amelia Jurek. III miejsce zajęła Joanna Kisielewska.

W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał  Jakub Frączek. Drugie miejsce zajął  Eryk Strączek, przed  Mateuszem Wrzodkiem, który zajął miejsce III.

W  kategorii młodzież  szkół gimnazjalnych „Dziewczynki” na dystansie 2000 m I miejsce zdobyła  Emilia Sala, po niej na II miejscu uplasowała się  Zuzanna Burliga, a miejsce III   zajęła  Natalia Jończyk.

W tej samej kategorii wśród chłopców rywalizację wygrał  Jakub Kołacz,   drugi na mecie zameldował się Jakub  Parszywka,  podium uzupełnił   Szymon Pochopień.

W biegu sztafetowym Strażaków  I miejsce zajęło OSP w Bieńkówce.  Drugie OSP w Zachełmnej, a miejsce III OSP w Baczynie.

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety K16-40” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

• I miejsce: Aneta Suwaj. II miejsce: Patrycja Szczęch. III miejsce:  Justyna Malina.
  • Wśród Panów w klasyfikacji wiekowej „Mężczyźni M16-40”na podium stanęli kolejno: I miejsce:  Szymon Jędrzejak,  II miejsce: Dawid Klimowski. III miejsce:  Konrad Słotwiński

W Biegu Głównym  w klasyfikacji wiekowej „Kobiety 40+”na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie:

• I miejsce.  Elżbieta Pająk. II miejsce:  Mirosława Światłoń.III miejsce:  Lidia Sternal.
  • Wśród Panów w klasyfikacji wiekowe „Mężczyźni M40+” na podium stanęli kolejno:
    I miejsce:  Witold Bulik. II miejsce:  Jan Lenik. III miejsce: Jerzy Dobosz.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom Biegu i dziękujemy za patriotyczną postawę !

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.