Gminne Obchody Święta Niepodległości, 10-11 listopada 2018 r.
11 listopada to Narodowy Dzień Niepodległości. W tym roku wyjątkowy – bo minęło 100 lat od dnia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego entuzjazmu ogarnął cały kraj.
Obchody stulecia niepodległości w Gminie Budzów rozpoczęły się od organizacji „III Biegu Niepodległości po Ziemi Budzowskiej”. Patriotyczne bieganie dla zdrowia i dobrego samopoczucia to świetny sposób na uczczenie Święta Niepodległości. W tegorocznej edycji Biegu wzięło udział 158 osób, które postanowiły na sportowo uczcić Niepodległość. Uczestnicy biegu w zależności od wieku mieli do pokonania pętle na dystansach 500m, 1000m, 2000m, 4000 m. Na mecie na wszystkich czekała gorąca herbata, pyszny bigos i słodkie przekąski.
Oto wyniki sportowych zmagań:
W kategorii: Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas III–IV – Dziewczęta na dystansie 500 m rywalizację wygrała Weronika Socha. Druga na mecie zameldowała się Maria Sala. III miejsce zajęła Emilia Frączek. W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał Marcin Mirocha. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Putyra, przed Krystianem Wrzodkiem, który zajął miejsce III.
W kategorii: Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas V-VI – Dziewczęta na dystansie 1000 m zwyciężyła Amelia Jurek. Drugie miejsce na podium zdobyła Klaudia Łuczak. III miejsce przypadło Julii Soból. W tej samej kategorii wśród chłopców wygrał Wiktor Kania. Na drugim miejscu uplasował się Mateusz Wrzodek, a jako trzeci na mecie zameldował się Szymon Strączek.
W kategorii Bieg Uczniów Szkół Podstawowych klas VII–VIII – Dziewczęta na dystansie 2000 m I miejsce zdobyła Anna Chromy, po niej na II miejscu uplasowała się Natalia Jończyk, a miejsce III zajęła Agata Lenik. W tej samej kategorii wśród chłopców rywalizację wygrał Jakub Kołacz, drugi na mecie zameldował się Wiktor Koper, podium uzupełnił Jakub Frączek.
W biegu sztafetowym Strażaków I miejsce zajęło OSP w Bieńkówce. Drugie miejsce wywalczyło OSP w Zachełmnej, a miejsce III zdobyło OSP w Jachówce. W Biegu Głównym w klasyfikacji wiekowej „Kobiety K16-40” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie: I miejsce: Aneta Suwaj, II miejsce: Patrycja Szczęch, III miejsce: Aleksandra Kaputa. Wśród Panów w klasyfikacji wiekowej „Mężczyźni M16-40”na podium stanęli kolejno: I miejsce: Szymon Kastelik, II miejsce: Szymon Pochopień, III miejsce: Rafał Gwiżdż. W Biegu Głównym w klasyfikacji wiekowej „Kobiety 40+” na dystansie 4000 m najlepsze okazały się Panie: I miejsce. Elżbieta Pająk. II miejsce: Stanisława Głowacz. Wśród Panów w klasyfikacji wiekowe „Mężczyźni M40+” na podium stanęli kolejno: I miejsce: Witold Bulik, II miejsce: Jan Myśliwiec, III miejsce: Jan Lenik.
W drugim dniu obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Budzowie odbyła się uroczysta msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył ks. Jan Gibała. W tym dniu homilię wygłosił ks. Zbigniew Kaleciak, który w swoim kazaniu nawiązał do historii naszej Ojczyzny i przypomniał jak trudna była droga Polaków do odzyskania niepodległości. Podniosłą atmosferę i wyjątkowo uroczysty charakter mszy nadała obecność pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych i szkół podstawowych gminy. Po Mszy Św. rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i legionowych w wykonaniu uczniów Gimnazjum z Budzowa. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Jan Najdek, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna dla Polaków jest potrzeba obchodzenia tego święta i zachęcił wszystkich zgromadzonych do radosnego świętowania. Po przemówieniu wójta uczestnicy obchodów przy dźwiękach Orkiestry Dętej „Sygnał” z Budzowa udali się pod pomnik upamiętniający Poległych za Ojczyznę w latach 1914-1920, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie tych, którzy stracili swoje życie w walce za wolną Polskę. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą za poległych za Ojczyznę.
Więcej zdjęć na www.bioakbudzow.pl