Urząd Gminy w Budzowie

Dni Gminy Budzów- 20-21 sierpnia 2022 r.

Stało się już tradycją, że w przedostatni weekend sierpnia w naszej gminie obchodzone są Dni Gminy Budzów połączone z Gminnymi Dożynkami. Mieszkańcy gminy Budzów licznie przybyli na plac przy boisku sportowym LKS „Strzelec Budzów”, aby tam właśnie wspólnie świętować Obchody Święta Gminy. W sobotnie popołudnie nastąpiło otwarcie imprezy. Organizatorzy przygotowując atrakcje na ten dzień myśleli przede wszystkim o najmłodszych mieszkańcach gminy. Pierwszym punktem obchodów było przedstawianie pt. „Piraci i wyspa skarbów”. W trakcie widowiska aktorzy nie tylko rozśmieszali zgormadzone na widowni dzieci, ale także przygotowali dla nich szereg zagadek i ciekawych zadań, włączając ich tym samym do wspólnej zabawy. Tego dnia w zorganizowanej dla najmłodszych strefie animacji dzieci  miały okazję skorzystać z takich atrakcji jak: zabawy z animatorami, malowanie twarzy, obejrzenie popisów szczudlarzy, którzy dla wszystkich chętnych „wyczarowywali” balonowe zwierzaki.

Ponadto na dzieci czekała jeszcze inna atrakcja. Na boisku sportowym LKS „Strzelec” Budzów   w trakcie trwania Dni Gminy Budzów zostały zorganizowane warsztaty runballowe. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w chodzeniu w kulach. Ta niecodzienna rekreacja ruchowa cieszyła się ogromnym zainteresowanym wśród przybyłych na boisko dzieci i młodzieży.

Kolejnym puntem sobotniego świętowania była Biesiada Śląska pt. „Książę Lipin i Przyjaciele”. Lekka, wesoła muzyka, prze­platana humorystycz­nymi aneg­dotami, regionalny język i ogromna dawka pozytyw­nej ener­gii – była to bez wątpienia doskonała rozrywka dla  wszyst­kich miłośników biesiad i śląskich szlagierów.

Wieczorem nadszedł kulminacyjny moment sobotnich atrakcji, czyli koncert Krystyny Giżowskiej. Piosenkarka zaprezentowała na scenie swoje największe przeboje. Licznie zgormadzona publiczność została zaproszona do wspólnego zaśpiewania hitów takich jak: „Złote obrączki”, czy  „Przeżyłam z Tobą tyle lat”. Tym samym nieco starsi mieszkańcy budzowskiej gminy mogli odbyć podróż sentymentalną w lata młodości. Koncert Krystyny Giżowskiej doskonale rozgrzał przybyłych gości przed nocną zabawą z zespołem „Rezonans Band”.

Drugi dzień świętowania rozpoczęto od oficjalnych uroczystości dożynkowych. Dożynki są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Odprawiono uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Zbigniew Kaleciak. Proboszcz z budzowskiej Parafii tego dnia wygłosił także homilię o ciężkiej pracy rolnika i poszanowania chleba. Podczas liturgii nastąpiło poświęcenie pięknych wieńców dożynkowych uwitych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw gminy Budzów. W czasie liturgii eucharystycznej na ręce duchownych nastąpiło złożenie darów ofiarnych przez starostów dożynek. W tegorocznych obchodach honory starostów dożynek pełnili: pani Danuta Lum i pan Piotr Grych z Budzowa. Po Mszy Świętej przeszedł czas na  przekazanie przez starostów  dożynkowego chleba  na ręce włodarza gminy – Jana Najdka, który w krótkich słowach nawiązał do tradycji dożynek w naszej gminie. Po nim na scenie przemówił Senator RP – Andrzej Pająk.

Po części oficjalnej dożynek rozpoczął się bogaty program artystyczny. Plac, na którym odbywały się obchody Dni Gminy Budzów wypełniły dźwięki instrumentów dętych. Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Sygnał” z Budzowa, a po jej koncercie przeszedł czas na Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego, którego nieodłącznym elementem było tradycyjne ośpiewanie wieców. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich kolejno wychodziły na scenę i prezentowały wesołe przyśpiewki dotyczące żniw, pracy w gospodarstwie i wsi. Ośpiewywane wieńce miały rozmaite kształty, wielkość i ozdoby. Niektóre zostały przystrojone wstążkami, inne kwiatami z bibuły. Po występie Gospodyń swoje umiejętności muzyczne przedstawiła Orkiestra Dęte z Bieńkówki. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczeniu nagród w Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz w „Konkursie na Najpiękniejszy Ogródek Przydomowy i Obejście w Gospodarstwie Rolnym”. Kolejnym punktem programu był występ rodzimego Zespołu Regionalnego „Budzowskie Kliszczaki”. Młodzi artyści przybliżyli publiczności folklor Podbabiogórza. Po prezentacji budzowskich muzyków i tancerzy, nastąpiła część biesiadna, podczas której wystąpił Grzegorz Stasiak. Występ okraszonym dużą dozą dowcipów, konkursów i skeczy rozbawił publiczność na długo. Po zabawie ze śląską biesiadą  nadszedł czas na muzykę rozrywkową. W rytm swoich piosenek do wspólnego świętowania porwał zgormadzoną publiczność zespół Mariusza Kalagi. Płynące z głośników przeboje piosenkarza sprawiły, że cała zgromadzona publiczność bawiła się doskonale. Po tej wspaniałej muzycznej uczcie, zwieńczeniem gminnego świętowania była dyskoteka.  Zabawa pod gwiazdami trwała do późnych godzin nocnych.

Imprezie towarzyszył kiermasz książki, stoiska gastronomiczne oraz atrakcje wesołego miasteczka. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wziąć udział w konkursach rodzinnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w Dniach Gminy Budzów i wspólnie spędzony czas.

 

Więcej zdjęć na www.bioakbudzow.pl 

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.