Urząd Gminy w Budzowie

Dni Gminy Budzów, 17 – 18 sierpnia 2019 r.

Stało się już tradycją, że w przedostatni weekend sierpnia w naszej gminie obchodzone są Dni Gminy Budzów połączone z Gminnymi Dożynkami. Mieszkańcy gminy Budzów licznie przybyli na plac przy boisku sportowym LKS „Strzelec Budzów”, aby tam właśnie wspólnie świętować Obchody Święta Gminy. W sobotnie popołudnie nastąpiło otwarcie imprezy. Organizatorzy przygotowując atrakcje na ten dzień myśleli przede wszystkim o najmłodszych mieszkańcach gminy. Pierwszym punktem obchodów było przedstawianie pt. „Opowieści z teczki Profesora Książeczki” w wykonaniu aktorów teatru „Maska”. Tytułowy profesor Książeczka opowiadał dzieciom jak wielką moc ma wyobraźnia, która kształtuje się dzięki czytaniu książek. W trakcie widowiska aktorzy nie tylko rozśmieszali zgormadzone na widowni dzieci, ale także przygotowali dla nich szereg zagadek i ciekawych zadań, włączając ich tym samym do wspólnej zabawy. Po przedstawieniu dzieci miały okazję sprawdzić się w licznych konkurencjach sprawnościowych i zręcznościowych. Zorganizowano konkurs w przeciąganiu liny, wyścig z piłeczkami, rozgrywki z chustą animacyjną Klanza. Turnieje dostarczyły dzieciom sporej dawki uśmiechu. Oprócz licznych konkursów, w których zawodnicy mogli zdobyć nagrody, dzieci miały możliwość obejrzenia pokazu żonglerskiego oraz popisów szczudlarza, który dla wszystkich chętnych dzieci „wyczarowywał” balonowe zwierzaki. W ramach zorganizowanej przez Powiatową Komendę Policji z Suchej Beskidzkie akcji profilaktycznej pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” również suscy policjanci przygotowali dla dzieci z budzowskiej gminy kilka niespodzianek. Pod czujnym okiem funkcjonariuszy najmłodsi uczestnicy Gminnego Święta mieli możliwość przymierzenia munduru policyjnego, zrobienia serii odcisków palców, a także sprawdzenia jak wygląda policyjny radiowóz w środku. Wieczorem nadszedł kulminacyjny moment sobotnich atrakcji, czyli koncert zespołu Czerwone Gitary. Kultowy zespół zaprezentował na scenie swoje największe przeboje. Licznie zgormadzona publiczność została zaproszona do wspólnego zaśpiewania hitów takich jak: „Dozwolone od lat 18”, „Takie ładne oczy”, „Nie zadzieraj nosa” i wielu innych. Tym samym nieco starsi mieszkańcy budzowskiej gminy mogli odbyć podróż sentymentalną w lata młodości. W trakcie koncertu weterani polskiej sceny muzycznej zaprezentowali także najnowsze utwory ze swojej ostatniej płyty. Legendarne „Czerwone Gitary” doskonale rozgrzały przybyłych gości przed nocną zabawą z zespołem Contraband.

Drugi dzień świętowania rozpoczęto od oficjalnych uroczystości dożynkowych. Dożynki są symbolem dorobku, ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z gospodarstwem i ziemią. Tradycyjny przemarsz korowodu z wieńcami przy akompaniamencie gminnych orkiestr dętych odbył się w samo południe, a tuż po nim odprawiono uroczystą Mszę Świętą. Mszy Świętej, której koncelebrowali wszyscy proboszczowie parafii z gminy Budzów, przewodniczył ks. Zbigniew Kaleciak. Proboszcz z budzowskiej Parafii tego dnia wygłosił także homilię o ciężkiej pracy rolnika i poszanowania chleba. Podczas liturgii nastąpiło poświęcenie pięknych wieńców dożynkowych uwitych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw gminy Budzów. W czasie liturgii eucharystycznej na ręce duchownych nastąpiło złożenie darów ofiarnych przez starostów dożynek. W tegorocznych obchodach honory starostów dożynek pełnili: pani Bernadeta i pan Sławomir Konasowie z Budzowa. Po przekazaniu chleba i wina przyszedł czas na obrzęd obdarowania chlebem. Włodarz gminy – Jan Najdek, starostowie dożynek oraz przedstawiciele sołectw gminy Budzów z koszami pełnymi pokrojonego chleba częstowali zebranych na placu uczestników nabożeństwa.

Po części oficjalnej dożynek rozpoczął się bogaty program artystyczny. Plac, na którym odbywały się obchody Dni Gminy Budzów wypełniły dźwięki instrumentów dętych. Najpierw na scenie zaprezentowała się Orkiestra Dęta „Sygnał” z Budzowa, a po jej koncercie przeszedł czas na Gminny Konkurs Wieńca Dożynkowego, którego nieodłącznym elementem było tradycyjne ośpiewanie wieców. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich kolejno wychodziły na scenę i prezentowały wesołe przyśpiewki dotyczące żniw, pracy w gospodarstwie i wsi. Ośpiewywane wieńce miały rozmaite kształty, wielkość i ozdoby. Niektóre zostały przystrojone wstążkami, inne kwiatami z bibuły. Po występie Gospodyń swoje umiejętności muzyczne przedstawiła Orkiestra Dęte z Bieńkówki. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczeniu nagród w Konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” oraz w „Konkursie na Najpiękniejszy Ogródek Przydomowy i Obejście w Gospodarstwie Rolnym”. Kolejnym punktem programu był występ rodzimego Zespołu Regionalnego „Budzowskie Kliszczaki”. Młodzi artyści przybliżyli publiczności folklor Podbabiogórza. Po ludowych tańcach i przyśpiewkach nadszedł czas na muzykę rozrywkową. W rytm współczesnych piosenek do wspólnej zabawy porwał zgormadzoną publiczność Zespół „Looka”. Energetyczny występ kapeli stanowił doskonałą „rozgrzewkę” przez koncertem gwiazdy wieczoru: Andrea Lattari i Matteo Mazzucca. Artyści z Italii przypomnieli zebranym przeboje światowej muzyki takie jak: „Volare” czy „Bella ciao”. Zabawa w włoskim stylu była świetna. Uwieńczeniem dwudniowego świętowania była dyskoteka.

Imprezie towarzyszył kiermasz książki, stoiska gastronomiczne oraz atrakcje wesołego miasteczka. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wziąć udział w konkursach rodzinnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w Dniach Gminy Budzów i wspólnie spędzony czas.

 

Więcej zdjęć na: http://bioakbudzow.pl/dni-gminy-budzow-17-18-sierpnia-2019-r/

The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.