AZBEST i PCB – KOMUNIKAT
Azbest z uwagi na odporność na wysokie temperatury, na działanie mrozu, na działanie kwasów, elastyczność i dobre własności mechaniczne i małe przewodnictwo cieplne wykorzystywany był jako surowiec przede wszystkim do produkcji wyrobów budowlanych, szczególnie płyt dachowych i elewacyjnych, a także, w mniejszych ilościach do produkcji rur, rozmaitych kształtek do kanałów wentylacyjnych, instalacyjnych i innych. PCB – polichlorowane bifenyle ze względu na swoje właściwości znalazły liczne zastosowania, szczególnie tam, gdzie tradycyjne oleje mineralne nie mogły sprostać stawianym przed nimi wymaganiom. PCB jako ciecze niepalne, o bardzo dobrych stabilnych własnościach dielektrycznych, odporne chemicznie, były w znacznych ilościach produkowane w latach 1950 – 1970 i szeroko stosowane jako podstawowe komponenty cieczy izolacyjnych do napełniania transformatorów i kondensatorów, jako płyny hydrauliczne, dodatki do farb i lakierów, plastyfikatory do tworzyw sztucznych oraz środki konserwujące i impregnujące.Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska azbest oraz PCB są substancjami stwarzającymi szczególne zagrożenie dla środowiska. W związku z tym podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami zobowiązane są przedkładać odpowiednio wojewodzie lub burmistrzowi miasta:
1. informację o wykorzystywanych PCB (Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 24 czerwca 2002 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania substancji stwarzających szczególne zagrożenie dla środowiska oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska).Urządzenia lub instalacje, w których były lub są wykorzystywane PCB należy inwentaryzować poprzez sporządzenie dokumentacji, która podlega aktualizacji na bieżąco.
2. informację dotyczącą wyrobów zawierających azbest i miejscu ich wykorzystania lub informację o wyrobach zawierających azbest, których wykorzystywanie zostało zakończone(Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki społecznej z dnia 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (Dz. U. z 2003 r. Nr 192, poz. 1876), która podlega corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku. Właściciel, zarządca lub użytkownik nieruchomości dokonuje inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest, poprzez sporządzenie spisu z natury. Inwentaryzację sporządza się jeden raz w roku. Wynik inwentaryzacji ujmuje się w informacji (według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i 2). Jeden egzemplarz inwentaryzacji osoby fizyczne
niebędące przedsiębiorcami zobowiązane są przekazać wójtowi, a osoby prawne – bezpośrednio wojewodzie, w terminie do 31 stycznia każdego roku. Drugi egzemplarz przechowuje się przez okres jednego roku, do czasu sporządzenia nowej informacji. Dodatkowo właściciel, zarządca lub użytkownik pomieszczeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest lub wyroby zawierające azbest, winien umieścić w widocznym miejscu instrukcję bezpiecznego postępowania i oznakowanie, według załączonego wzoru (zał. nr 3)
Wzory informacji według załączników (dostępne w Urzędzie Gminy pok nr 7 ):
Załącznik nr 1 – Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania.
Załącznik nr 2 – Informacja o wyrobach zawierających azbest, których wykorzystywanie zostało zakończone.
Załącznik nr 3 – Oznakowanie instalacji, urządzeń lub pomieszczeń zawierających azbest lub wyroby zawierające azbest.
Załącznik nr 4 – Informacja o wykorzystywanych PCB dla przedsiębiorców.
Załącznik nr 5 – Informacja o wykorzystywanych PCB dla osób fizycznych niebędących Przedsiębiorcami
Załącznik nr 6 – Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest
UWAGA
Wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest dopuszcza się w użytkowanych instalacjach lub urządzeniach nie dłużej niż do 31 grudnia 2032 r. (§2 ust.1 Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 października 2003r)
Wykorzystywanie PCB dopuszcza się w użytkowanych urządzeniach lub instalacjach, nie dłużej niż do 30 czerwca 2010 r. (§2 ust.1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 24 czerwca 2002r )